NAWET MONICA GELLER nie przygotowałaby się do sesji lepiej! Czyli udany plener ślubny cz. II

Wiele osób uważa, że są niefotogeniczne, wiele z naszych Par też tak uważało, niektóre chciały np. w ogóle zrezygnować z filmu -> przeczytaj opinię Oli & Wojtka tutaj

Jesteśmy dla Was po to by odczarować Wasze „Chandler’owskie miny” i podwyższyć Waszą samoocenę. Wystarczy dobre oko, doświadczenie a my dorzucimy jeszcze pare naszych autorskich pomysłów i gwarantujemy, że nasza sesja będzie udana

1. ODPRĘŻCIE SIĘ przed sesją. Wyśpijcie się, dojedźcie wcześniej żeby się nie gonić i nie stresować dodatkowo bo ten stres na sesję później się pewnie przeniesie.

2. Jeśli masz kłopoty w pracy/ w domu/ czy inne zmartwienia, zostaw je w samochodzie. Teraz jest Wasz moment, nie pozwól by cokolwiek popsuło Ci radość z zapisywania wspomnień na całe lata. To co razem stworzymy będzie wieczne, niech więc to będą uśmiechy w dobrej atmosferze a nie „ścisk w środku” czy poddenerwowanie. Pozwól sobie na chwilę relaksu i wytchnienia, radości z momentu tej jednej JEDYNEJ sesji plenerowej.

3. Nie traktujcie nas jak „obcych państwa”, to naprawdę ma znaczenie gdy lubicie swojego fotografa, my zrobimy co w naszej mocy byście się czuli przy nas swobodnie i bezpiecznie.

4. Zapomnijcie o całym świecie dookoła liczycie się Wy tu i teraz. Zapomnijcie, że obok jest fotograf, spędzajcie razem szczere chwile, my będziemy z boku wszystko opisywać kadrami. To podejście daje najlepsze efekty.

5. W pięknych miejscach często jest kilka par na raz (np. zabytkowe pałace) a więc i kilku fotografów. To naturalne, że nie da się całego obiektu wynająć dla 1 pary. W tych warunkach również jesteśmy w stanie stworzyć komfort, słuchajcie naszych wskazówek, z tymi warunkami jesteśmy również dobrze zaznajomieni wiemy jak sobie wzajemnie nie przeszkadzać z innymi fotografami.

6. Na początku sesji mamy kilka sposobów na rozładowanie emocji, dajcie się ponieść, trochę się pośmiejemy, trochę porozmawiamy i pogłębimy naszą znajomość.

7. „Nie umiem pozować, co teraz!??” – Nie pozuj, szczerość, autentyczność, prawdziwe momenty i emocje – to klucz na udaną sesję. Jeśli będzie potrzeba podpowiemy, zasugerujemy, podsuniemy opcję. Przypomnij sobie pozującego Chandlera. 🙂

8. Weźcie ze sobą: dobry nastrój, uśmiechy, otwarte serca, chęć współpracy i zaprzyjaźnienia się.

9. Zabierzcie ze sobą: piękne dodatki ze ślubu np. szkatułkę na obrączki (nie zapomnijcie obrączek!!! 🙂 ), pierścionek zaręczynowy, welon/wianek, muszkę

10. Dostosujcie swój wygląd do warunków miejsca. W góry odpowiednie nieco wyższe buty, zabezpieczające kostkę, na plażę – bez pończoch i rajstop, buty dla Panny Młodej z których łatwo będzie wytrzepać piasek np. sandały – co nie dotyczy Pana Młodego – (jeśli masz długą suknię to zastanów się czy w ogóle potrzebujesz szpilki/buty na obcasie, których nie będzie widać, plaża to też świetny moment na ujęcia boso szczególnie do boho czy leśnych klimatów przewodnich Waszego ślubu i wesela). Na plażę warto wziąć jakąś ładną narzutkę (a może np. boho sweterek?) dla Panny Młodej gdyby wiało – a tak często bywa, Pary często zabierają lekki, ładny kocyk, którym mogą się razem otulić lub na którym mogą usiąść itp.

11. KONIECZNIE ZOBACZ I – SZĄ część wpisu o sesji plenerowej gdzie jest wiele punktów odnośnie Waszego przygotowania się do sesji. Naprawdę warto byście do tego profesjonalnie podeszli. 🙂

Jak wygląda nasza praca w dniu Waszego ślubu

Chcemy tu opisać jak to powinno wszystko wyglądać, jak my to robimy, jak my pracujemy by zapewnić Wam jak najlepsze efekty.

PRZYGOTOWANIA

Zawsze przyjeżdżamy dużo szybciej niż jesteśmy umówieni niezależnie od tego czy dojazd jest bliski czy daleki.

Przez całą naszą obecność służymy Wam również pomocą i radą. Jestem również wedding plannerką, wiadomo, u Was akurat jestem w roli fotografa lub drugiego filmowca i na tym się skupiam bo to moja rola, ale jestem obok i jeśli potrzebujecie rady to możecie na mnie liczyć. Z Dawidem byliśmy już na wielu ślubach i weselach, wiele widzieliśmy, sporo się nauczyliśmy, możecie czerpać z naszego doświadczenia.

Podczas przygotowań staramy się nawiązać relację również z Waszymi bliskimi, traktujcie nas tak jakbyśmy się znali od dawna. Nie wprowadzajmy sztywnej atmosfery „pani fotograf” i „pan operator” bądźcie na nas otwarci jak my jesteśmy na Was. Mówimy sobie na „Ty”, lubimy się, jesteśmy tu dla Was. Mamy swoje sposoby by rozładować napięcie (jeśli pojawi się mały stres – a nie powinien bo to wspaniały i radosny dzień!). Chętnie współpracujemy ze Świadkową i ze Świadkiem. Czuwamy też w tym dniu nad Wami, jesteście bezpieczni. 🙂

FIRST LOOK

Gorąco namawiamy Was na intymny First Look jeśli tylko to możliwe. Pary, którym brakło na to tych 15-20 min. bardzo żałują, nie popełnijcie tego błędu. My Wam to doradzamy bo Wy nie zawsze macie do tego głowę, są inne sprawy (pamiętajcie, że Świadkowie powinni Was maksymalnie odciążyć w tym dniu) a tego momentu nie da się powtórzyć, on jest tylko raz w życiu. Jeśli decydujecie się by celebrować ten moment, to wybieramy w pobliżu zaciszne miejsce, często robimy reportaże w domach gdzie jest ogród – nawet jeśli to malutki ogródek to w otoczeniu zieleni First Look wypada cudownie. Wy i Wasze szczere emocje, naturalne, autentyczne reakcje. Pan Młody oczarowany swoją cudowną Panną Młodą (a jesteście wtedy naprawdę olśniewające) i Panna Młoda oczarowana swoim Panem Młodym. Dajcie sobie tę chwilę, jesteście tego warci, nie odbierajcie sami sobie tego emocjonalnego momentu. My Wam podpowiemy co zrobić by wypadł optymalnie, znajdziemy odpowiednie miejsce będąc na przygotowaniach.

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO

Podpowiemy gdzie będzie w domu/mieszkaniu/pokoju optymalne miejsce dla zdjęć i filmów, zależnie od okna, światła itp. żebyście mieli jak najlepsze ujęcia.

Zależy od warunków ale raczej wolimy fotografować i filmować przy naturalnym świetle i ten moment. Prosimy by Świadkowie uprzedzili, żeby ktoś z obecnych nie włączył światła w trakcie jeśli zaczynamy błogosławieństwo bez światła sztucznego ponieważ to nagle zmienia całkowicie warunki dla sprzętu (zazwyczaj właśnie na niekorzyść), taki widoczny skok nie wypadłby dobrze szczególnie na ujęciach filmowych.

Podczas błogosławieństwa skupiamy się na Waszych Rodzicach przede wszystkim. To jest też głównie ich moment. Ich dzieci (często jedyne) opuszczają gniazdo a oni udzielają im swojego błogosławieństwa. Wiele emocji towarzyszy szczególnie ojcu Panny Młodej, a zwłaszcza temu, który oddaje Panu Młodemu swoją jedyną lub najmłodszą córkę. 🙂

CEREMONIA (w kościele, ale większość spraw dotyczy także ceremonii w USC i w plenerze)

Przed mszą prosimy księdza, który odprawi Waszą mszę/proboszcza o pozwolenie wykonania nam ujęć filmowych i fotograficznych. Wiadomo, Wy nas wybraliście, będziemy Wam te ujęcia wykonywać ale wg nas taktowne jest poproszenie o wyrażenie zgody celebransa i to też robimy. To formalność ale my zawsze o nią dbamy. Ksiądz to zawsze docenia i od razu inaczej do nas podchodzi. Witamy się z księdzem, pokazujemy mu nasze uprawnienia do wykonywania filmów i zdjęć w kościele. Informujemy, że wiemy jak się zachować by nie zakłócać przebiegowi mszy itp. Robimy co w naszej mocy by nie umknął nam żaden ważny moment a jednocześnie pozostajemy niewidoczni. O tym też bardzo często nasze Pary piszą w opiniach: https://top-weddings.com/reviews/

Nie używamy lamp w kościele, jest to dla nas niedopuszczalne, to domena wiecie czyja, bo nie raz na ślubie znajomych widzieliście takich panów co błyskają fleszem podczas całej mszy. 🙂 A jest to oficjalnie zakazane przez Episkopat i słusznie. Wiemy kiedy nie można robić zdjęć, gdzie nie wchodzić (np. za księdza!). Lubimy za to pokazać też rzut z góry – jeśli jest to możliwe i są schody/ otwarte drzwi na chór.

Fotografujemy i filmujemy również Waszych Gości biorących udział we mszy. Szukamy momentów wzruszenia i radości, emocji jakie towarzyszą Wam jak i Bliskim.

Zdjęcie grupowe

Zazwyczaj po mszy ustawiamy do zdjęcia gości (chyba, że chcecie na początku wesela przy sali weselnej). Wybieramy optymalne miejsce z Wami znając możliwości obu lokalizacji.

Podczas początków wesela możemy też wykonać zdjęcia w mniejszych grupkach.

Wesele

Zazwyczaj zostajemy do końca oczepin. Przy czym warto te oczepiny zacząć szybciej niż o północy lub zastanowić się czy je w ogóle potrzebujecie uwieczniać a przede wszystkim zabawy oczepinowe, które mają często specyficzny charakter. Zazwyczaj o północy i tak zespół/DJ mają poślizg, oczepiny zaczynają się jeszcze później niż północ, później zabawy i tak spokojnie można przekroczyć 1:00 w nocy.

Efekt? Goście są już zmęczeni i widać to na zdjęciach i filmach, są już najedzeni, napojeni 🙂 spoceni, zmachani, często już na bosaka bo ileż godzin można tańczyć w szpilkach (ja bym nie dała rady!), makijaże Pań już dawno zeszły, dzieci jeśli są to albo śpią albo są ale już ledwo żywe po wielu godzinach podskoków i biegania. O tej porze nawet przy licznych weselach goście są już wystarczająco sfotografowani i sfilmowani. Chcemy też dać Wam czas na tę bardziej prywatną część zabawy. W Anglii codziennością jest, że fotograf i filmowiec wychodzą po pierwszym tańcu ewentualnie po pierwszym tańcu i przemowach najważniejszych gości. Później reszta imprezy to jest już ich prywatna sprawa. Przemyślcie kwestię wydłużenia przygotowań to bardzo ważny element tego dnia, często niedoceniany a to bardzo źle. Na przygotowaniach najbardziej wychodzi styl Waszego fotografa i filmowca. Zapewniamy Was, że bardziej skorzystacie jeśli zrobicie oczepiny np. o 21:30-22:00 i potrwają z zabawami maks. godzinę a kosztem skrócenia wesela wydłużycie obecność fotografów/filmowców na przygotowaniach. Jeśli uznacie, że to świetny pomysł, to możemy tylko pogratulować dobrej decyzji. Wystarczy, że poinformujecie swojego wodzireja/zespół/DJ-a i oni dostosują plan do Waszej decyzji. Warto też by DJ poinformował na początku imprezy do mikrofonu o jakiej porze odbędą się oczepiny. Warto też by świadkowa była w kontakcie z zespołem/DJ/wodzirejem i czuwała by oczepiny zaczęły się o planowanej porze by nie było opóźnień.

Na weselu lubimy gdy Wasza oprawa muzyczna ma piękne światła. Dla bezpieczeństwa naszego profesjonalnego sprzętu oraz dobra Waszych ujęć prosimy by na sali nie były używane lasery. Wiemy, że coraz więcej Par uważa je za kiczowate i tandetne ale niestety wiele zespołów i DJ-ów wciąż kocha te klimaty. Jak najbardziej będzie na to czas podczas kilku ładnych godzin zabawy, po zakończeniu pracy fotografów i filmowców. Gdy kończymy naszą pracę, pakujemy sprzęt i żegnamy się z Wami i Waszymi bliskimi, składamy Wam wtedy życzenia. Wracamy do domu lub nocujemy (w zależności od tego jak daleko mamy do domu) i wracamy.

Co później?

Następnego dnia z samego rana zgrywamy wszystkie karty, robimy min. 2 backupy i nie formatujemy Waszych kart dopóki nie ma takiej potrzeby (jest to kolejny backup). Min. 1 backup wywozimy w bezpieczne miejsce poza siedzibę firmy (nikt nie ma do niego dostępu) reszta jest zabezpieczona w naszej siedzibie (również nikt poza nami nie ma do tego dostępu). Jesteście w ten sposób wyjątkowo zabezpieczeni. Pracując nad montażem również stosujemy rozwiązania informatyczne, które min. podwójnie pozwalają nam odpowiednio zabezpieczyć surowy materiał jak i projekty.

Później z wieloma z Was spotkamy się na sesji plenerowej innego dnia chyba, że wybraliście mini sesję plenerową podczas wesela.

NAWET MONICA GELLER nie przygotowałaby się do sesji lepiej! Czyli udany plener ślubny cz. I

Sesja plenerowa to unikalny moment i zwieńczenie całego „ślubnego zamieszania”. To moment Waszej miłości, którą macie czas już na spokojnie okazać, bez weselnego zgiełku. To najchętniej i najczęściej pokazywany element ze wszystkich ślubnych pamiątek filmowych i fotograficznych. Zadbaj więc by był wyjątkowy, na całe lata. Najważniejsze to wybór odpowiedniego fotografa/fotografów, ale są też inne aspekty, na które macie oboje wpływ.

1. Masz marzenia? Zrealizuj je, to właśnie ten najlepszy moment! Marzysz o sesji podczas podróży poślubnej? Zaproś swojego fotografa by Ci wtedy towarzyszył. To też dobra okazja by filmowiec mógł zrobić krótki klip z podróży poślubnej, czemu nie! Marzy Ci się inne konkretne miejsce/styl/dekoracje itp.? Poinformuj swojego fotografa. My z Dawidem jesteśmy otwarci na Wasze pomysły, dzielcie się nimi. 🙂

2. Czas optymalny na sesję. Bierzcie pod uwagę nie tylko terminy ale i godziny. My uwielbiamy sesje w złotej godzinie czyli w czasie kiedy promienie słoneczne mają ciepłe, złote zabarwienie. Wpadające promienie dadzą niesamowite efekty. Na takie efekty można liczyć w ciągu godziny przed zachodem słońca oraz godzinę tuż po wschodzie słońca.

3. Zadbaj o fryzurę. Zastanów się, czy powtórzysz fryzurę ze ślubu czy może przeciwnie – jest to dobry moment na zdjęcia ślubne w drugiej, innej odsłonie? Według nas zdecydowanie tak! Weź pod uwagę charakter miejsca sesji – czy będzie wiało, czy będzie gorąco, w jakiej fryzurze nie tylko będziesz świetnie wyglądać ale też się dobrze czuć? Twój fryzjer znając okoliczności sesji, zapewniam, że z chęcią Ci doradzi optymalną opcję, skrojoną pod Ciebie.

4. Zadbaj o makijaż. To bardzo ważne, pamiętaj by nie skończyło się jedynie na podkładzie i/lub pudrze. Jeśli na co dzień stawiasz na naturalność to świetnie ale pamiętaj, że sesja ślubna to nie jest codzienność, robisz ją raz w życiu. Dlatego zadbaj o swoją wyjątkowość podkreślając swoje atuty. Delikatny makijaż nie jest wcale widoczny na zdjęciach, szczególnie na kadrach gdzie jest pół lub cała sylwetka a takie zdjęcia dominują w sesji plenerowej, w której chodzi o pokazanie Was w pięknych miejscach, okolicznościach przyrody. Również portrety wyglądają mdło bez makijażu lub z delikatnym makijażem. Podkreśl rzęsy tuszem (chyba, że korzystasz ze sztucznych rzęs, które teraz są bardzo w modzie i świetnie podkreślają oko na zdjęciach), użyj cienia i/lub kreski, podkreśl kości policzkowe różem (obecnie najchętniej Panny Młodej wybierają odcienie brzoskwiniowe, które do wszystkiego pasują). Do sesji zdjęciowych profesjonaliści zazwyczaj konturują twarze, także te szczupłe co daje głęboki efekt na zdjęciach. Brwi obecnie dziewczyny często podkreślają i też umiejętnie pomalowane świetnie wyglądają. Wybierz szminkę a raczej nie błyszczyk, to tyczy się przede wszystkim do sesji przy wietrze (często nad morzem i na otwartych przestrzeniach). Nawet jeśli będziesz miała kok to pojedyncze latające włoski mogą Cię denerwować i lepić się do ust, nie pozwól by coś Cię rozpraszało a tym bardziej irytowało w tak wyjątkowym momencie. Sesja plenerowa to moment kiedy masz okazję sprawić sobie przyjemność i jeszcze uwiecznić to na pamiątkę. Polecam Ci zatem skorzystać z usług makijażystki, która wyręczy Cię i zrobi makijaż za Ciebie, bycie w dobrych rękach także odpręża. 🙂 Profesjonalista zapewni Ci bardziej trwalszy makijaż. Weź jednak na sesję malutką kosmetyczkę z bibułkami matującymi, pudrem, lusterkiem, szminką i paczuszką chusteczek higienicznych w razie potrzeby drobnej poprawki.

5. TYLKO TO CO WAŻNE. Na sesję weźcie tylko to co konieczne bez konieczności odkładania toreb z miejsca na miejsce, noszenia ich np. w piasku itp. To pozwoli też na spontaniczne ujęcia np. w ruchu, podczas przemieszczania się, kiedy wydaje się Wam, że my nie używamy aparatu, może się okazać, że pojawi się świetny moment, który spontanicznie uwiecznimy. Pamiętajcie, że telefon w kieszeni odświętnego garnituru nie tylko ograniczy Wam ruchy ale i nieestetycznie załamie materiał i będzie widoczny w kieszeni. Weźcie jeden telefon (żebyśmy też mieli z Wami kontakt zanim spotkamy się na sesji). Jedna komórka wystarczy bo Wy przecież nie będziecie się rozdzielać a 1 telefon łatwiej schować w małej torebce/kosmetyczce Panny Młodej. Na sesji telefon miejsce w trybie samolotowym byście mogli się odprężyć i skupić na sobie. Dodatkowych osób na sesję nie polecamy zapraszać. Nie rozpraszajcie się. Najlepsze efekty osiągniemy gdy skupicie się wyłącznie na sobie.

6. Nie bójcie się okazywać emocji. Zdjęcia naturalne i z prawdziwymi emocjami nie są sztywne a autentyczne. Jesteście tu dla siebie by celebrować Waszą miłość i zapisać ją na zawsze. Jeśli jesteście już naszą Parą to w trakcie naszych wspólnych rozmów dowiecie się o naszych autorskich sposobach na emocjonalne i pełne uczuć wedding plannerskie sesje. TO ZUPEŁNIE INNY WYMIAR SESJI PLENEROWEJ. Zaufajcie nam i zapomnijcie, że jesteśmy obok. Liczycie się tylko Wy a my jesteśmy z boku dla Was by opisać tę historię jak najpiękniej.

7. STYL SESJI – spełniajcie swoje marzenia! Ślub był w stylu rustykalnym? Sesja też może być lub niekoniecznie, możecie wybrać inny styl. Wolicie skupić się tylko na sobie w pięknych okolicznościach przyrody czy zrobić sobie iście profesjonalną scenerię z kwiatami, dekoracją itp.? Górski lub nadmorski piknik? Pewnie, czemu nie! Jako Wedding Planner z przyjemnością Wam doradzę, nie bójcie się zapytać. Zadbajmy wspólnie o jak najlepsze rezultaty. Polecamy zabrać ze sobą bukiet ze świeżych kwiatów lub wianek również z żywych kwiatów. Długi welon natomiast rewelacyjnie się sprawdzi np. na wietrznym nadmorskim plenerze.

Emocje

Premierowy wpis już dostępny dla Was.


W dniu ślubu i wesela towarzyszy Wam i Waszym bliskim wiele emocji. Najważniejsze momenty prócz przysięgi, obrączek to m.in. first look, który zawsze jest wyjątkowy i magiczny, tego nie da się powtórzyć. Jest tylko jeden taki moment i jedna autentyczna reakcja. Nie bójcie się o makijaż, nie bójcie się o zmarszczone czoło i lecącą łezkę podczas błogosławieństwa. Nie powstrzymujcie emocji na siłę. Profesjonalny makijażysta zawsze zadba by jego praca była trwała i dostosowana do charakteru tych uroczystości. 🙂 Nie martwcie się chwiejnym głosem podczas przysięgi czy drżącymi dłońmi. To wszystko sprawia, że zdjęcia i filmy jeszcze lepiej do Was trafiają po latach. Przypominacie sobie nie tylko konkretne momenty ale i towarzyszące im emocje, całe sytuacje i kontekst, o wiele więcej niż gdyby zdjęcia były w 100 % zapozowane. To sprawia, że Wasz dzień jest prawdziwy, niewyreżyserowany, szczery. Nie można wszystkiego zaplanować, przewidzieć wszystkich momentów i reakcji… Na wszelki wypadek Świadkowa powinna w swojej torebce trzymać takie skarby jak paczka chusteczek czy puderniczkę z lusterkiem do delikatnych poprawek itp. I w razie czego być w pobliżu, choć od czego są też tusze wodoodporne… 🙂

Nie wstydźcie się uronienia kilku małych łez, czy szerokiego uśmiechu czy głośnego śmiechu. To dzień wzruszeń ale i przede wszystkim radości. Reagujcie normalnie, spontanicznie, bądźcie sobą. Nie myśl, że np. źle wyglądasz jak się szeroko uśmiechasz, raczej znajdę taki kąt, który najlepiej odda i tę chwilę. 😉 Bądźcie sobą i zapomnijcie, że jesteśmy przy Was, czujcie się przy nas swobodnie, naturalnie, jak wśród bliskich przyjaciół, rodziny. My jesteśmy czujni obok, nie rzucamy się w oczy, nie zakłócamy, tworzymy przyjazną atmosferę, w której będziecie się czuć dobrze i komfortowo.

Skupcie się na sobie i swoich odczuciach, swoich emocjach i okażcie je prawdziwie i naturalnie, bez planowania, to da najwspanialsze rezultaty. Dzięki temu będziecie wracać do zdjęć z radością ale i z łezką w oku. Będziecie przeżywać te chwile kolejny i kolejny raz z niesamowitą siłą.

Stwórzmy razem piękne ujęcia cz.2

Jak możecie się przygotować by zapewnić fotografowi optymalne warunki pracy a więc i lepsze zdjęcia i filmy dla Was. + ILE ZAŁOŻYĆ CZASU NA POSZCZEGÓLNE ELEMENTY DNIA. | Poproście też o przeczytanie Świadków. 🙂 | cz. 2

CEREMONIA (kościelna ale podobne zasady tyczą się również ślubów w plenerze itp.)

 1. MIEJSCE. Tradycja jest taka, że ślub odbywa się w parafii Panny Młodej ale Wy marzycie o innym drewnianym kościółku w górach lub o dużym barokowym/renesansowym/gotyckim wnętrzu. Nie rezygnujcie z marzeń! To Wasz ślub, Wasz jedyny dzień, ma być wyjątkowy, taki jak WY chcecie. Wszystko da się załatwić! Piękne wnętrze sprzyja pięknym zdjęciom. 🙂
 2. ZAUFAJ PROFESJONALISTOM. Niech ujęcia filmowe i fotograficzne wykonają dla Was osoby, które się na tym znają i potrafią to robić. Często widzimy w Internecie filmiki z telefonów np. z wejścia do kościoła wykonane przez gości. Są one w 98% bardzo złej jakości m.in. dlatego, że nie tylko parametry ale i oświetlenie nie pozwala tym telefonom (czy aparatom kompaktowym) konkurować z profesjonalnym sprzętem. Pomijam fakt psucia ujęć filmowcom i fotografom. Poproście swoich gości by pozwolili nam wykonywać naszą pracę. My mamy swoją rolę a oni swoją. Możecie ustawić tablicę w przedsionku z prośbą o niefotografowanie, niefilmowanie lub poprosić by ktoś z bliskich przed wejściem do kościoła poinformował pozostałych. Jeśli np. dekorator jest obecny na ślubie i chce robić zdjęcia/filmy poproście by uszanowali również ten fakt. Tacy usługodawcy powinni się do nas zgłosić po ślubie zamiast zakłócać nam pracę w trakcie. 🙂
 3. Oczyszczenie kadru. Nie dopuszczalne jest byśmy konkurowali z Wujkiem kręcącym lub fotografującym przy ołtarzu lub co gorsza podczas momentu przysięgi, obrączek. W przypadku gdyby, któryś z Gości zlekceważył Wasze prośby i postąpił w ten sposób należy na wszelki wypadek uprzedzić Świadka lub inną wyznaczoną osobę, która siedzi w pierwszej lub drugiej ławce by usunęła jak najszybciej taką osobę (pamiętając przy tym, że filmowiec nagrywa dźwięk dlatego to powinna być szybka reakcja/gest, nie rozmowa). My nie mamy czasu ani możliwości interweniować w tym momencie.
 4. POPROŚ ŚWIADKOWĄ O POMOC. Masz długi welon? Zastanów się wcześniej czy chcesz by się rozpościerał przez krzesło w dół czy był ułożony np. w bok. Poproś Świadkową by zwracała na niego uwagę i w razie potrzeby poprawiła go (lub suknię).

ZDJĘCIA GRUPOWE (15-30 min. w zależności od ilości)

 1. CZAS I MIEJSCE. Oprócz całościowego zdjęcia grupowego możemy też zrobić zdjęcia w mniejszych grupach, najlepiej na dworze. Zdjęcie całościowe może być np. po wyjściu z kościoła (przed życzeniami, póki każdy jeszcze jest, szczególnie jeśli nie wszyscy będą na weselu) lub na początku wesela. Zdjęcia w mniejszych grupach najlepiej podczas wesela przed pierwszym tańcem (jeśli macie późno ślub) i zdecydowanie na dworze – w ogrodzie sali, jeśli tylko pogoda pozwala. Przy weselach gdzie jest powyżej 100 gości „grupówki” mogą być męczące dla Pary Młodej. Ograniczcie wtedy zdjęcia grupowe do np. 10 lub niech udział w sesji wezmą tylko chętni/najbliżsi goście. Jeśli ślub jest wcześniej lub jest letni miesiąc gdy nie ściemnia się szybko możemy wykonać zdjęcia w grupach tuż po pierwszym tańcu.

Wesele

1. BRAK LASERÓW. Zadbajcie o to byśmy mogli wykonywać naszą pracę w odpowiednich warunkach.
Poproście DJ-a lub zespół by nie używali laserów, które mogą skutkować popsuciem profesjonalnego sprzętu i brakiem możliwości kontynuowania pracy na Waszym weselu.
Co dają lasery? Większość naszych Par Młodych uważa, że tworzą kiczowate wykończenie. Jedna Para powiedziała mi kiedyś, że nie chcą by DJ zamienił ich przyjęcie weselne w techno dyskotekę. 🙂 Inna nasza Panna Młoda uznała, że lasery to „totalna wiocha”. 🙂 Jeśli chcecie by Wasze wesele było stylowe to jest to element, który faktycznie popsuje całość włożonej przez Was pracy. Jeśli jednak z jakichś powodów zależałoby Wam na laserach to będzie na to jeszcze mnóstwo czasu po zakończeniu naszej pracy kiedy to goście będą się jeszcze bawić kilka ładnych godzin. 🙂
Jakie zdjęcia i ujęcia filmowe wychodzą przy laserach? Z zielonymi pręgami przez pół twarzy, z fioletowymi kropkami na czole itp. 🙂 To jest element, który psuje ujęcia. Można walczyć z usuwaniem ich na fotografiach (choć jest to często niemożliwe lub bardzo czasochłonne). Na ujęciach filmowych jest to całkowicie niemożliwe. Lasery są niebezpieczne dla matryc i powodują, że nie możemy kadrować w ich kierunku (by wiązka nie wpadła w obiektyw). Powinniśmy mieć swobodę w wykonywaniu ujęć a nie gimnastykować się by zrobić zdjęcie w zupełnie innym kierunku niż losowo padająca wiązka lasera. Chcemy zrobić bardzo dobry reportaż a wtedy tracimy momenty, chwile, których już więcej nie będzie. Nie jesteśmy zwolennikami by kosztowne naprawy profesjonalnego sprzętu finansowały Pary Młode dlatego zapobiegamy. 🙂
Nie przeszkadzają nam żadne pozostałe światła, których będzie używał DJ/Zespół. 🙂

Stwórzmy razem piękne ujęcia cz. 1

Jak możecie się przygotować by zapewnić fotografowi optymalne warunki pracy a więc i lepsze zdjęcia i filmy dla Was. + ILE ZAŁOŻYĆ CZASU NA POSZCZEGÓLNE ELEMENTY DNIA. | Poproście też o przeczytanie Świadków. 🙂

Przygotowania (min. 1 h u Panny Młodej + min. 40 min. u Pana Młodego ):

 1. POMIESZCZENIE Jeśli chcecie zrezygnować z przygotowań bo np. Wasze mieszkanie jest przed remontem albo przygotowujecie się u Rodziców a wystrój domu pamięta „złote czasy PRL-u” czy też mieszkacie w kawalerce i jest po prostu ciasno: poproście o użyczenie lokalizacji od znajomych lub rodziny lub rozważcie opcję przygotowania się w hotelowym pokoju w obiekcie gdzie będziecie mieć wesele. Przeważnie w pakiecie od sali dostajecie pokój dla nowożeńców. Zazwyczaj jest on umeblowany w eleganckim lub romantycznym stylu. Często nie brakuje dodatkowej dekoracji ze strony obiektu jak płatki róż. Wykorzystajcie tę możliwość! To fantastyczna opcja by nie tracić uwiecznienia emocji, które towarzyszą Wam właśnie podczas przygotowań. Przyjazne zdjęciom wnętrza mają przede wszystkim czyste, białe, szare ściany. Szukajcie pasteli, nie agresywnych kolorów. Sprawdzą się także takie materiały jak cegła, drewno, biała/bielona boazeria lub obecnie modny beton na ścianie lub jego imitacja. Wnętrza raczej proste, schludne niż przepełnione ogromem rzeczy. Jeśli Wasze wesele jest np. w stylu rustykalnym, loftowym, boho itp. Dlaczego by nie zrobić przygotowań w wynajętym mieszkaniu, urządzonym w tym samym stylu (jeszcze bardziej spójny reportaż!) lub po prostu we wnętrzu, które Wam się podoba (jeśli nie znacie nazwy strony gdzie można je znaleźć to dajcie znać, podpowiem :)). Opcją jest też wykonanie ujęć z przygotowań na zewnątrz np. w ogrodzie przy domu. Zobacz jak ujęcia na dworze mogą wzbogacić Twoje przygotowania, oczyszczoną przestrzeń w domu i jak ważny jest first look:

2. CZYSZCZENIE KADRU = ESTETYKA Wyeliminujcie sprawy/rzeczy, które będą przeszkadzać. Przed naszym przybyciem zadbajcie o to by w pomieszczeniu, w którym będą przygotowania nie było zbędnych rzeczy jak np. walizek (jeśli na ślub przylecieliście z zagranicy), reklamówek, i innych rzeczy, które wprowadzają wrażenie nieładu. Szanujemy i celebrujemy moment przygotowań do najważniejszego wydarzenia w Waszym życiu dlatego nie chcemy by dobre kadry psuł włączony telewizor. Jesteśmy natomiast zwolennikami by była włączona muzyka, najlepiej taka, przy której dobrze się czujecie lub przy której możecie się odprężyć.

3. Zadbajcie o ŚWIATŁO. Dla profesjonalistów jest to bardzo ważne. Zadbajcie by móc wyeliminować światło sztuczne, szczególnie żółte światło sztuczne. My najchętniej fotografujemy filmujemy przy świetle zastanym, naturalnym. Naturalne światło i cień, to rzeczy, które kochamy i które potrafimy doskonale wykorzystać.

4. ODPOWIEDNI STRÓJ podczas przygotowań. Dotyczy głównie Panny Młodej (oraz Świadkowej zanim przebierze się we właściwą sukienkę). Gdy masz wykonywany makijaż, fryzurę warto nie być w rozciągniętej czarnej bluzce na ramiączkach. Czuj się wygodnie ale nie wybieraj swetra oversize i jeansów. To dobra okazja by w trakcie makijażu, fryzury oraz dopinania ostatnich spraw w biegu (a często tak jest:)) być już w sukience, w której nie tylko czujesz się swobodnie ale i atrakcyjnie. Tak od razu wzmacniasz swoją pewność siebie w tym dniu. Warto podkreślić swoją atrakcyjność. Możesz równie dobrze wybrać kolorowy kombinezon krótki bądź długi (jednokolorowy lub w ciekawy wzór), możesz założyć pasujące do całości kolczyki, inne niż te do ślubu. Możesz wybrać też inną stylizację, w której chciałabyś mieć wykonane ujęcia w profesjonalnym makijażu i fryzurze. Mało kto o tym myśli a warto już od początku zadbać o całokształt. To świetna okazja, wykorzystaj to. 🙂 Świetnie wyglądają np. kwieciste i boho wzory. Kolory , które szczególnie kochają być fotografowane to: tzw. „butelkowa” zieleń (głęboka zieleń z nutą niebieskości), rdzawy, bordowy, musztardowy, pudrowy róż i kobalt. Te kolory fantastycznie też się sprawdzą w plenerze np. na sesji narzeczeńskiej.

FIRST LOOK (Wasz do min. 20 min. + FL do 10 min. Waszych Bliskich obecnych na błogosławieństwie – doliczcie ten czas osobno do przygotowań)

 1. ZAREZERWUJCIE SOBIE CZAS NA TEN WAŻNY ELEMENT. Planując czas na przygotowania i błogosławieństwo, postarajcie się by nie zabrakło czasu na First Look, który jest tylko jeden. Celebrujcie ten moment, nie pozwólcie by był „w przelocie”, naprędce. Na niego nie może zabraknąć czasu, to moment kiedy możecie zwolnić i wesprzeć siebie na wzajem.
 2. Wasz KAMERALNY FL. By oddać naturalne, nieplanowane emocje powinniśmy być w jak najmniejszym gronie. Spotkajmy się np. w ogrodzie przy domu bez gości obecnych na przygotowaniach. Niech to będzie Wasz moment. Moment, który zobaczycie się po raz pierwszy, tak bardzo wyjątkowy. Nie kryjcie radości, wzruszenia, zaskoczenia. Pozwólcie sobie na szczerą, autentyczną odpowiedź, na jedynie pierwsze wrażenie. Powiedzcie sobie co czujecie, wymieńcie się wrażeniami.
 3. FL dla Waszych Bliskich. Moment szczególnie gdy Tata Panny Młodej widzi ją po raz pierwszy jest również często bardzo emocjonalny! Pozwólcie sobie na tę chwilę, niedługą ale jakże ważną dla Waszych najbliższych, oni również na to bardzo czekają!

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO (w zależności od przebiegu i planowanych ewentualnych przemówień itp. ok. 10-20 min. należy doliczyć do przygotowań z first look’iem)

 1. Skonsultujcie z nami miejsce, podpowiemy co będzie optymalnym rozwiązaniem dla danej przestrzeni również pod względem miejsca ale i światła.
 2. ŚWIATŁO. Niech Świadkowie uprzedzą wcześniej by ktoś z obecnych osób nie zapalił w trakcie światła (szczególnie ważne dla filmowca) lub na odwrót.
 3. Przestrzeń. Niech Świadkowie poproszą wcześniej by obecni ustawili się tak by była możliwość swobodnego przejścia dla filmowca i fotografa (o ile pozwala na to przestrzeń pomieszczenia)
 4. PROŚBA O NIEFILMOWANIE i NIEFOTOGRAFOWANIE osób trzecich. Również Świadkowie powinni uprzedzić o tym obecnych. Zazwyczaj pomieszczenie jest niewielkie a z dużą ilością gości. Do tego trudno jest się przemieścić. Jak będą wyglądać nasze ujęcia dla Was z czterema wyciągniętymi telefonami przed twarz? Nie chcemy by okazało się, że zabrakło np. Siostry bo jej twarz jest zasłonięta fioletowym etui filmującego telefonu. 🙁

Ceremonia i wesele w następnym wpisie. 🙂

Jak wypaść świetnie na zdjęciach i ujęciach filmowych?

My uważamy, że nie ma osób niefotogenicznych, są tylko źle wykonane ujęcia. Czyli poradnik, którego nie miał Chandler Bing.

Cześć, tu Ania, od kilku już ładnych lat jestem fotografem marki Wedding at the top – film &photo. Jeśli tu jesteście, tzn., że pewnie chcecie poznać mój tajnik na dobre zdjęcia. Chętnie podzielę się z Wami praktycznymi wskazówkami i tym czego się nauczyłam w mojej pracy fotograficznej i filmowej oraz podczas montażu filmów i zdjęć.

Wiem już od Was, że wiele Par zastanawia się czy one również mogą wypaść tak dobrze. Okazuje się, że nie rzadko padają myśli typu: Może tamta para tak super wyszła bo jest fotegeniczna, są „piękni jak z żurnala”, a ja zawsze robię głupią minę na zdjęciach (no jakoś tak samo wychodzi…. jak u Chandlera z Przyjaciół podczas sesji narzeczeńskiej :D). Monica Geller dobrze wyszła bo i ładna i wiedziała jak zapozować a ja źle się czuję przed aparatem. W sumie z nas nie da się nic zrobić, weźmy jakiegokolwiek fotografa i tak z tych zdjęć nic nie będzie.

Fotograf nigdy nie może być „jakiś” lub „jakikolwiek” (jeśli chcielibyście artykuł o tym to dajcie znać, jest o czym pisać :D). Owszem bardzo wiele zależy od fotografa, od jego umiejętności, wiedzy, sprzętu, kreatywności, stylu. Nie bójcie się u nas o „niefotogeniczność”. Jeśli uznamy, że np. prawy profil Panny Młodej wypada gorzej niż lewy, pół profil czy en face w miarę możliwości otoczenia/wydarzeń będziemy starać się ją kadrować tak by wypadła na zdjęciach z lepszego kata. 🙂

Zapewnijmy sobie optymalną atmosferę dla świetnych ujęć. Przede wszystkim chcielibyśmy przejść z Parą Młodą i Świadkami na „Ty”. Nie lubimy się dystansować, lubimy się z naszymi Parami i możemy na luzie po prostu pogadać, czujemy się dobrze w swoim otoczeniu bo nie stawiamy między Wami a nami kamiennego ogrodzenia. 🙂 W naszą pracę wkładamy całe serce i chcielibyśmy żebyście Wy także przed nami się otworzyli. Mając naturalną, przyjacielską relację nam i Wam jest milej a Wy nie czujecie się skrępowani przed obiektywem. Łatwiej jest Wam zapomnieć, że stoimy obok bo nie jesteście spięci. 🙂

W dniu ślubu pamiętajcie by być sobą. Nie dajcie też się zjeść nerwom. Wyprostujcie się (szczególnie w kościele:):):)) i weźcie pięć bardzo głębokich wdechów. Spiętej miny na zdjęciu już się nie poprawi. 🙂 Ale czym się stresować? Planowaliście ten dzień od dawna, wszystko jest dopięte na ostatni guzik. Nad całym wykończeniem czuwają Wasi najbliżsi zaufani – Świadkowie. To jest ten moment kiedy możecie się już odprężyć, cieszyć. To przecież najpiękniejszy dzień w Waszym życiu, dzień celebrowania Waszej miłości w najcudowniejszy sposób. Nie powstrzymujcie naturalnych reakcji, emocji, momentów głośnego śmiechu ale i wzruszeń. Dzięki temu oglądając je po latach wrócicie do tych wspomnień z niesamowitą siłą. Jesteśmy dalecy od wykonywania posągowych ujęć. Nie ustawiamy Pary szczególnie w dniu ślubu dbamy by wyłapywać naturalne momenty by zdjęcia były szczere i prawdziwe. Dostrzegając jednak np. wspaniałe światło lub miejsce, które warto byłoby wykorzystać w kadrze poprosimy Was o przejście w tamto miejsce.

Oprócz wykonywania ujęć w tym dniu służymy Wam także radą. Pamiętajcie, że mamy wiele ślubów za sobą i wiemy co i jak. 🙂

Pytajcie, konsultujcie, staramy się być również Waszym oparciem w tym dniu, także korzystajcie śmiało. 🙂