Stwórzmy razem piękne ujęcia cz.2

Jak możecie się przygotować by zapewnić fotografowi optymalne warunki pracy a więc i lepsze zdjęcia i filmy dla Was. + ILE ZAŁOŻYĆ CZASU NA POSZCZEGÓLNE ELEMENTY DNIA. | Poproście też o przeczytanie Świadków. 🙂 | cz. 2

CEREMONIA (kościelna ale podobne zasady tyczą się również ślubów w plenerze itp.)

 1. MIEJSCE. Tradycja jest taka, że ślub odbywa się w parafii Panny Młodej ale Wy marzycie o innym drewnianym kościółku w górach lub o dużym barokowym/renesansowym/gotyckim wnętrzu. Nie rezygnujcie z marzeń! To Wasz ślub, Wasz jedyny dzień, ma być wyjątkowy, taki jak WY chcecie. Wszystko da się załatwić! Piękne wnętrze sprzyja pięknym zdjęciom. 🙂
 2. ZAUFAJ PROFESJONALISTOM. Niech ujęcia filmowe i fotograficzne wykonają dla Was osoby, które się na tym znają i potrafią to robić. Często widzimy w Internecie filmiki z telefonów np. z wejścia do kościoła wykonane przez gości. Są one w 98% bardzo złej jakości m.in. dlatego, że nie tylko parametry ale i oświetlenie nie pozwala tym telefonom (czy aparatom kompaktowym) konkurować z profesjonalnym sprzętem. Pomijam fakt psucia ujęć filmowcom i fotografom. Poproście swoich gości by pozwolili nam wykonywać naszą pracę. My mamy swoją rolę a oni swoją. Możecie ustawić tablicę w przedsionku z prośbą o niefotografowanie, niefilmowanie lub poprosić by ktoś z bliskich przed wejściem do kościoła poinformował pozostałych. Jeśli np. dekorator jest obecny na ślubie i chce robić zdjęcia/filmy poproście by uszanowali również ten fakt. Tacy usługodawcy powinni się do nas zgłosić po ślubie zamiast zakłócać nam pracę w trakcie. 🙂
 3. Oczyszczenie kadru. Nie dopuszczalne jest byśmy konkurowali z Wujkiem kręcącym lub fotografującym przy ołtarzu lub co gorsza podczas momentu przysięgi, obrączek. W przypadku gdyby, któryś z Gości zlekceważył Wasze prośby i postąpił w ten sposób należy na wszelki wypadek uprzedzić Świadka lub inną wyznaczoną osobę, która siedzi w pierwszej lub drugiej ławce by usunęła jak najszybciej taką osobę (pamiętając przy tym, że filmowiec nagrywa dźwięk dlatego to powinna być szybka reakcja/gest, nie rozmowa). My nie mamy czasu ani możliwości interweniować w tym momencie.
 4. POPROŚ ŚWIADKOWĄ O POMOC. Masz długi welon? Zastanów się wcześniej czy chcesz by się rozpościerał przez krzesło w dół czy był ułożony np. w bok. Poproś Świadkową by zwracała na niego uwagę i w razie potrzeby poprawiła go (lub suknię).

ZDJĘCIA GRUPOWE (15-30 min. w zależności od ilości)

 1. CZAS I MIEJSCE. Oprócz całościowego zdjęcia grupowego możemy też zrobić zdjęcia w mniejszych grupach, najlepiej na dworze. Zdjęcie całościowe może być np. po wyjściu z kościoła (przed życzeniami, póki każdy jeszcze jest, szczególnie jeśli nie wszyscy będą na weselu) lub na początku wesela. Zdjęcia w mniejszych grupach najlepiej podczas wesela przed pierwszym tańcem (jeśli macie późno ślub) i zdecydowanie na dworze – w ogrodzie sali, jeśli tylko pogoda pozwala. Przy weselach gdzie jest powyżej 100 gości „grupówki” mogą być męczące dla Pary Młodej. Ograniczcie wtedy zdjęcia grupowe do np. 10 lub niech udział w sesji wezmą tylko chętni/najbliżsi goście. Jeśli ślub jest wcześniej lub jest letni miesiąc gdy nie ściemnia się szybko możemy wykonać zdjęcia w grupach tuż po pierwszym tańcu.

Wesele

1. BRAK LASERÓW. Zadbajcie o to byśmy mogli wykonywać naszą pracę w odpowiednich warunkach.
Poproście DJ-a lub zespół by nie używali laserów, które mogą skutkować popsuciem profesjonalnego sprzętu i brakiem możliwości kontynuowania pracy na Waszym weselu.
Co dają lasery? Większość naszych Par Młodych uważa, że tworzą kiczowate wykończenie. Jedna Para powiedziała mi kiedyś, że nie chcą by DJ zamienił ich przyjęcie weselne w techno dyskotekę. 🙂 Inna nasza Panna Młoda uznała, że lasery to „totalna wiocha”. 🙂 Jeśli chcecie by Wasze wesele było stylowe to jest to element, który faktycznie popsuje całość włożonej przez Was pracy. Jeśli jednak z jakichś powodów zależałoby Wam na laserach to będzie na to jeszcze mnóstwo czasu po zakończeniu naszej pracy kiedy to goście będą się jeszcze bawić kilka ładnych godzin. 🙂
Jakie zdjęcia i ujęcia filmowe wychodzą przy laserach? Z zielonymi pręgami przez pół twarzy, z fioletowymi kropkami na czole itp. 🙂 To jest element, który psuje ujęcia. Można walczyć z usuwaniem ich na fotografiach (choć jest to często niemożliwe lub bardzo czasochłonne). Na ujęciach filmowych jest to całkowicie niemożliwe. Lasery są niebezpieczne dla matryc i powodują, że nie możemy kadrować w ich kierunku (by wiązka nie wpadła w obiektyw). Powinniśmy mieć swobodę w wykonywaniu ujęć a nie gimnastykować się by zrobić zdjęcie w zupełnie innym kierunku niż losowo padająca wiązka lasera. Chcemy zrobić bardzo dobry reportaż a wtedy tracimy momenty, chwile, których już więcej nie będzie. Nie jesteśmy zwolennikami by kosztowne naprawy profesjonalnego sprzętu finansowały Pary Młode dlatego zapobiegamy. 🙂
Nie przeszkadzają nam żadne pozostałe światła, których będzie używał DJ/Zespół. 🙂

Stwórzmy razem piękne ujęcia cz. 1

Jak możecie się przygotować by zapewnić fotografowi optymalne warunki pracy a więc i lepsze zdjęcia i filmy dla Was. + ILE ZAŁOŻYĆ CZASU NA POSZCZEGÓLNE ELEMENTY DNIA. | Poproście też o przeczytanie Świadków. 🙂

Przygotowania (min. 1 h u Panny Młodej + min. 40 min. u Pana Młodego ):

 1. POMIESZCZENIE Jeśli chcecie zrezygnować z przygotowań bo np. Wasze mieszkanie jest przed remontem albo przygotowujecie się u Rodziców a wystrój domu pamięta „złote czasy PRL-u” czy też mieszkacie w kawalerce i jest po prostu ciasno: poproście o użyczenie lokalizacji od znajomych lub rodziny lub rozważcie opcję przygotowania się w hotelowym pokoju w obiekcie gdzie będziecie mieć wesele. Przeważnie w pakiecie od sali dostajecie pokój dla nowożeńców. Zazwyczaj jest on umeblowany w eleganckim lub romantycznym stylu. Często nie brakuje dodatkowej dekoracji ze strony obiektu jak płatki róż. Wykorzystajcie tę możliwość! To fantastyczna opcja by nie tracić uwiecznienia emocji, które towarzyszą Wam właśnie podczas przygotowań. Przyjazne zdjęciom wnętrza mają przede wszystkim czyste, białe, szare ściany. Szukajcie pasteli, nie agresywnych kolorów. Sprawdzą się także takie materiały jak cegła, drewno, biała/bielona boazeria lub obecnie modny beton na ścianie lub jego imitacja. Wnętrza raczej proste, schludne niż przepełnione ogromem rzeczy. Jeśli Wasze wesele jest np. w stylu rustykalnym, loftowym, boho itp. Dlaczego by nie zrobić przygotowań w wynajętym mieszkaniu, urządzonym w tym samym stylu (jeszcze bardziej spójny reportaż!) lub po prostu we wnętrzu, które Wam się podoba (jeśli nie znacie nazwy strony gdzie można je znaleźć to dajcie znać, podpowiem :)). Opcją jest też wykonanie ujęć z przygotowań na zewnątrz np. w ogrodzie przy domu. Zobacz jak ujęcia na dworze mogą wzbogacić Twoje przygotowania, oczyszczoną przestrzeń w domu i jak ważny jest first look:

2. CZYSZCZENIE KADRU = ESTETYKA Wyeliminujcie sprawy/rzeczy, które będą przeszkadzać. Przed naszym przybyciem zadbajcie o to by w pomieszczeniu, w którym będą przygotowania nie było zbędnych rzeczy jak np. walizek (jeśli na ślub przylecieliście z zagranicy), reklamówek, i innych rzeczy, które wprowadzają wrażenie nieładu. Szanujemy i celebrujemy moment przygotowań do najważniejszego wydarzenia w Waszym życiu dlatego nie chcemy by dobre kadry psuł włączony telewizor. Jesteśmy natomiast zwolennikami by była włączona muzyka, najlepiej taka, przy której dobrze się czujecie lub przy której możecie się odprężyć.

3. Zadbajcie o ŚWIATŁO. Dla profesjonalistów jest to bardzo ważne. Zadbajcie by móc wyeliminować światło sztuczne, szczególnie żółte światło sztuczne. My najchętniej fotografujemy filmujemy przy świetle zastanym, naturalnym. Naturalne światło i cień, to rzeczy, które kochamy i które potrafimy doskonale wykorzystać.

FIRST LOOK (Wasz do min. 20 min. + FL do 10 min. Waszych Bliskich obecnych na błogosławieństwie – doliczcie ten czas osobno do przygotowań)

 1. ZAREZERWUJCIE SOBIE CZAS NA TEN WAŻNY ELEMENT. Planując czas na przygotowania i błogosławieństwo, postarajcie się by nie zabrakło czasu na First Look, który jest tylko jeden. Celebrujcie ten moment, nie pozwólcie by był „w przelocie”, naprędce. Na niego nie może zabraknąć czasu, to moment kiedy możecie zwolnić i wesprzeć siebie na wzajem.
 2. Wasz KAMERALNY FL. By oddać naturalne, nieplanowane emocje powinniśmy być w jak najmniejszym gronie. Spotkajmy się np. w ogrodzie przy domu bez gości obecnych na przygotowaniach. Niech to będzie Wasz moment. Moment, który zobaczycie się po raz pierwszy, tak bardzo wyjątkowy. Nie kryjcie radości, wzruszenia, zaskoczenia. Pozwólcie sobie na szczerą, autentyczną odpowiedź, na jedynie pierwsze wrażenie. Powiedzcie sobie co czujecie, wymieńcie się wrażeniami.
 3. FL dla Waszych Bliskich. Moment szczególnie gdy Tata Panny Młodej widzi ją po raz pierwszy jest również często bardzo emocjonalny! Pozwólcie sobie na tę chwilę, niedługą ale jakże ważną dla Waszych najbliższych, oni również na to bardzo czekają!

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO (w zależności od przebiegu i planowanych ewentualnych przemówień itp. ok. 10-20 min. należy doliczyć do przygotowań z first look’iem)

 1. Skonsultujcie z nami miejsce, podpowiemy co będzie optymalnym rozwiązaniem dla danej przestrzeni również pod względem miejsca ale i światła.
 2. ŚWIATŁO. Niech Świadkowie uprzedzą wcześniej by ktoś z obecnych osób nie zapalił w trakcie światła (szczególnie ważne dla filmowca) lub na odwrót.
 3. Przestrzeń. Niech Świadkowie poproszą wcześniej by obecni ustawili się tak by była możliwość swobodnego przejścia dla filmowca i fotografa (o ile pozwala na to przestrzeń pomieszczenia)
 4. PROŚBA O NIEFILMOWANIE i NIEFOTOGRAFOWANIE osób trzecich. Również Świadkowie powinni uprzedzić o tym obecnych. Zazwyczaj pomieszczenie jest niewielkie a z dużą ilością gości. Do tego trudno jest się przemieścić. Jak będą wyglądać nasze ujęcia dla Was z czterema wyciągniętymi telefonami przed twarz? Nie chcemy by okazało się, że zabrakło np. Siostry bo jej twarz jest zasłonięta fioletowym etui filującego telefonu. 🙁

Ceremonia i wesele w następnym wpisie. 🙂

Jak wypaść świetnie na zdjęciach i ujęciach filmowych?

My uważamy, że nie ma osób niefotogenicznych, są tylko źle wykonane ujęcia. Czyli poradnik, którego nie miał Chandler Bing.

Cześć, tu Ania, od kilku już ładnych lat jestem fotografem marki Wedding at the top – film &photo. Jeśli tu jesteście, tzn., że pewnie chcecie poznać mój tajnik na dobre zdjęcia. Chętnie podzielę się z Wami praktycznymi wskazówkami i tym czego się nauczyłam w mojej pracy fotograficznej i filmowej oraz podczas montażu filmów i zdjęć.

Wiem już od Was, że wiele Par zastanawia się czy one również mogą wypaść tak dobrze. Okazuje się, że nie rzadko padają myśli typu: Może tamta para tak super wyszła bo jest fotegeniczna, są „piękni jak z żurnala”, a ja zawsze robię głupią minę na zdjęciach (no jakoś tak samo wychodzi…. jak u Chandlera z Przyjaciół podczas sesji narzeczeńskiej :D). Monica Geller dobrze wyszła bo i ładna i wiedziała jak zapozować a ja źle się czuję przed aparatem. W sumie z nas nie da się nic zrobić, weźmy jakiegokolwiek fotografa i tak z tych zdjęć nic nie będzie.

Fotograf nigdy nie może być „jakiś” lub „jakikolwiek” (jeśli chcielibyście artykuł o tym to dajcie znać, jest o czym pisać :D). Owszem bardzo wiele zależy od fotografa, od jego umiejętności, wiedzy, sprzętu, kreatywności, stylu. Nie bójcie się u nas o „niefotogeniczność”. Jeśli uznamy, że np. prawy profil Panny Młodej wypada gorzej niż lewy, pół profil czy en face w miarę możliwości otoczenia/wydarzeń będziemy starać się ją kadrować tak by wypadła na zdjęciach z lepszego kata. 🙂

Zapewnijmy sobie optymalną atmosferę dla świetnych ujęć. Przede wszystkim chcielibyśmy przejść z Parą Młodą i Świadkami na „Ty”. Nie lubimy się dystansować, lubimy się z naszymi Parami i możemy na luzie po prostu pogadać, czujemy się dobrze w swoim otoczeniu bo nie stawiamy między Wami a nami kamiennego ogrodzenia. 🙂 W naszą pracę wkładamy całe serce i chcielibyśmy żebyście Wy także przed nami się otworzyli. Mając naturalną, przyjacielską relację nam i Wam jest milej a Wy nie czujecie się skrępowani przed obiektywem. Łatwiej jest Wam zapomnieć, że stoimy obok bo nie jesteście spięci. 🙂

W dniu ślubu pamiętajcie by być sobą. Nie dajcie też się zjeść nerwom. Wyprostujcie się (szczególnie w kościele:):):)) i weźcie pięć bardzo głębokich wdechów. Spiętej miny na zdjęciu już się nie poprawi. 🙂 Ale czym się stresować? Planowaliście ten dzień od dawna, wszystko jest dopięte na ostatni guzik. Nad całym wykończeniem czuwają Wasi najbliżsi zaufani – Świadkowie. To jest ten moment kiedy możecie się już odprężyć, cieszyć. To przecież najpiękniejszy dzień w Waszym życiu, dzień celebrowania Waszej miłości w najcudowniejszy sposób. Nie powstrzymujcie naturalnych reakcji, emocji, momentów głośnego śmiechu ale i wzruszeń. Dzięki temu oglądając je po latach wrócicie do tych wspomnień z niesamowitą siłą. Jesteśmy dalecy od wykonywania posągowych ujęć. Nie ustawiamy Pary szczególnie w dniu ślubu dbamy by wyłapywać naturalne momenty by zdjęcia były szczere i prawdziwe. Dostrzegając jednak np. wspaniałe światło lub miejsce, które warto byłoby wykorzystać w kadrze poprosimy Was o przejście w tamto miejsce.

Oprócz wykonywania ujęć w tym dniu służymy Wam także radą. Pamiętajcie, że mamy wiele ślubów za sobą i wiemy co i jak. 🙂

Pytajcie, konsultujcie, staramy się być również Waszym oparciem w tym dniu, także korzystajcie śmiało. 🙂